Jak szybko schudnąć - sprawdzone sposoby

Jak szybko schudnąć - sprawdzone sposoby

UWAGA! Zalecamy kupowanie zaprezentowanych produktów w dobrych sklepach internetowych. Otrzymujemy informacje, że na serwisach aukcyjnych pojawiły się podrobione produkty.

Diety na odchudzanie a zdrowie

Jest wiele osób, które borykają się z nadmiarem kilogramów, a których marzeniem jest uzyskanie szczupłej sylwetki. Odchudzanie nie jest procesem łatwym, tym bardziej, że na naszej drodze pojawiają się nie do końca bezpieczne metody. Wcale nie trzeba daleko szukać, ponieważ już wiele najbardziej popularnych diet odchudzających zwykle kończy się poważnymi działaniami niepożądanymi.

Ale czy wszystkie diety na odchudzanie niekorzystnie rzutują na kondycję zdrowotną? Czy może jest jednak jakaś kuracja, która daje zadowalające efekty, a jednocześnie nie wiąże się z wyczerpaniem organizmu?

Najmodniejsze diety po lupą…

Zwykle wybieramy takie kuracje odchudzające, które są modne, ale nie zawsze bezpieczne. Warto wiec przyjrzeć się poszczególnym dietom - ich działaniu i ewentualnym wywoływaniu działań niepożądanych.

Diety proszkowe
Diety proszkowe (np. dieta Cambridge), zwane inaczej dietami „ostatniej szansy” to kuracje odchudzające przeznaczone dla osób, które w krótkim czasie muszą pozbyć się zbędnych kilogramów, np. przed ważnym zabiegiem chirurgicznym. Są to diety na odchudzanie bardzo niskokaloryczne, co prowadzi do szybkiego deficytu energetycznego. Jest to związane z tym, że organizm zaczyna czerpać energię ze zmagazynowanych zapasów tłuszczu. Nie jest to jednak bezpieczny sposób odchudzania, szczególnie jeśli trwa dłużej niż 3 tygodnie. Po tym czasie dochodzi do znacznych niedoborów witaminowych, co może skutkować znacznych wyczerpaniem organizmu.

Dieta Strażników Wagi
Dieta Strażników Wagi to kuracja odchudzająca, której podstawą są dania niskotłuszczowe. Istotą jest to, że zamiast kalorii liczy się punkty. Ich maksymalna ilość, dopuszczalna w ciągu dnia uzależniona jest od wieku, płci oraz obecnej masy ciała. Istnieje także możliwość zaoszczędzenia punktów, które można spożytkować w innym dniu (np. gdy wybieramy się na spotkanie ze znajomymi). Zaletą tej kuracji odchudzającej jest to, że odbywa się ona pod okiem dietetyków. Atutem jest także możliwość spotykania się w grupach i dzielenia się własnymi sukcesami, co pozwala zmotywować do trwania w diecie.

Dieta kopenhaska
To dieta 13-dniowa, której istotą jest szybka utrata wagi w krótkim czasie. To zaś wiąże się z koniecznością ograniczenia do minimum spożywanych kalorii (codziennie organizmowi dostarcza się 500-800 kcal). Jest dość rygorystyczna, a każde złamanie zasady wiąże się z koniecznością przerwania kuracji i możliwością kolejnego podejścia do niej dopiero za kilkanaście miesięcy. Jest to dieta skuteczna, ponieważ działa na zasadzie deficytu energetycznego. Rezultaty jednak nie utrzymują się długo, ponieważ zaraz po zakończeniu diety na odchudzanie i powróceniu do dawnych nawyków żywieniowych pojawia się efekt jo-jo.

Dieta Atkinsa
Dieta została opracowana przez kardiologa - dr Atkinsa. Jest to kuracja niskoenergetyczna, której podstawą są przede wszystkim tłuszcze, a ograniczone do minimum węglowodany. Takie proporcje składników odżywczych mają gwarantować szybki spadek masy ciała. Zaletą jest fakt, iż nie ma konieczności liczenia kalorii, co daje wrażenie możliwości jedzenia bez ograniczeń. Dieta Atkinsa nie jest jednak zdrowa dla organizmu tym bardziej, że większość ludzi modyfikuje przepisy lekarza według własnego uznania. Takie postępowanie czyni tę kurację niebezpieczną.

Dieta Dukana
Dieta Dukana (białkowa) to dieta na odchudzanie, której istotą jest spożywanie wyłącznie produktów białkowych w pierwszych trzech fazach trwania kuracji. Jako że dostarczane są wyłącznie proteiny (składnik budulcowy a nie dodający energii), organizm zmuszony jest czerpać z energetycznych rezerw. To prowadzi do szybkiej utraty masy ciała, podczas gdy można jeść do woli. Warto jednak pamiętać, że dieta Dukana, choć faktycznie daje zaskakujące rezultaty, grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, wśród których najważniejsze to uszkodzenie nerek oraz wątroby.

Diety na odchudzanie nie zawsze bezpieczne

Jest to wniosek, który można wysnuć po analizie najważniejszych założeń najbardziej modnych diet. Dlatego też należy z pewną dozą ostrożności podchodzić do tego typu kuracji. Nie da się ukryć, że najbezpieczniejsze diety na odchudzanie to takie, które przeprowadzane są z dietetykiem.

Zdrowe odżywianie + suplementy diety = bezpieczne odchudzanie

Warto mieć świadomość, że nie zawsze dobrze jest „pakować się” w modne kuracje odchudzające. W większości wypadków wystarczy bowiem odrobinę modyfikować nawyki żywieniowe oraz wspomóc swoje działania suplementami diety. W tym przypadku najlepsze okażą się supresanty apetytu.

Zobacz ranking suplementów diety na odchudzanie